1959. MÁRCIUS 9-ÁN SZÜLETETT BARBIE BABA. Ruth Handler vállalkozónő fejéből pattant ki az ötlet, hogy megmutassa a lányoknak, bárkivé válhatnak, akivé csak akarnak. Az ötlet jó volt: a Barbie gyorsan globális ikonná vált. Bár a kinézete sosem öregedett, Barbie folyamatosan megújítja magát, ruháit a legújabb divathoz igazítja, és állandóan alkalmazkodik a társadalmi és kulturális változásokhoz – nem mindig átütő sikerrel.

Barbie elődje a svájci Bild Lilli baba volt: hosszú lábai, divatos ruhái voltak, ragyogó sminket viselt. Ő volt az igazi karrierista, szőke bombázó prototípusa, és elsősorban felnőtteknek árulták. Handler nyaralása során találkozott a babával, és az elkövetkező években férjével együtt alakította ki ennek mintájára az első Barbie babát, akit egy tinédzser divatmodellként, Barbara Millicent Robertsként mutatott be a világnak.
Vörös rúzs, fekete szemkontúr, tökéletesen ívelt szemöldök, Audrey Hepburn-re hajazó lófarok – az ‘50-es évek Barbie babáit a filmsztárok ihlették. Ekkortájt a Barbie 3 dollárba került (ez ma kb. 24 és fél dollárnak, azaz 100 lejnek felel meg), és az első évben 300 ezer Barbie baba kelt el.
Barbie haladt a korral, és 1960-ra eltávolodott a rideg, Jackie Kennedy-vel fémjelzett stílustól, sokkal játékosabb és színesebb lett. 1961-ben összejött Kennel, ‘62-ben pedig beköltöztek álomházukba. Ekkor kötött életre szóló barátságot Midge-vel is. 1967-ben jött ki az első afroamerikai modell, Színes Francie-vel, egy évvel később pedig a kaukázusi Barbie. Érdekesség, hogy ekkor még a babáknak ugyanolyan arcvonásaik voltak, most már figyelnek arra, hogy ne csak más színűek, de az embertípusnak megfelelő arcberendezéssel is rendelkezzenek a babák.

A ‘60-as években tört ki az első nagyobb Barbie-botrány, ugyanis a babához tartozó kellékek között egy „Hogyan fogyjunk” c. könyv is szerepelt, benne egy tanáccsal: „Ne egyél!” Ehhez nem is fűzök inkább semmit…
1970-es évek: A Malibu Barbie fénykora, napszítta haj, semmi smink, napbarnított bőr, szörf. A Barbie újra bevágódott, a feministák egyenesen felvilágosult személyiségnek tartották vagánysága miatt.
A hippi korszakot felváltotta a yuppie korszak; Amerikában mindenki yuppie, aki ad a minőségre, a megjelenésre, sokat fogyaszt, és még többet dolgozik. Egyre több nő lép be a munkaerőpiacra, ezért a Barbie többé nem korlátozódik a háziasszony vagy a szörfös lány szerepére. Ekkor jött ki az asztronauta Barbie, a Dr. Barbie, a pilóta Barbie, az irodai Barbie. A ‘80-as évek stílusa, mint a nagy válltömések, vaskos ékszerek, leggings, neon színek Barbiera is jellemzőek természetesen.

Amerikában épp virágzik a gazdaság, a Szovjetunió pedig összeomlott, kezdetét vette a digitális korszak. A ‘90-es évek a Barbie legvitatottabb évtizede volt (nálunk nem, mi nagyon örültünk neki!). Ennek ellensúlyozására dobták a piacra pl. a kerekes székes Barbiet, de ez sem sült el túl jól.
2000-as évek: Barbie szingli lesz. Ha Carrie Bradshaw és Bridget Jones is az, Barbie miért ne? Miután Britney és Justin is szakítanak, ő is dobja Kent. Az újra szingli, 50-es éveiben járó Barbie 2009-ben megkapta első tetoválását is, K-E-N felirattal.
2010-es évek: Barbie sokszínű lett, de még mindig evési zavari vannak. Mára a Barbie babákat 7 különféle bőrszínnel, 14 különböző frizurával gyártják, és afroamerikai, ázsiai és kevert típusokban is készül. Manapság is sokan támadják irreális testalkata miatt, de tetszik vagy sem, talán ideje elfogadnunk, a Barbie – néhány kivételtől eltekintve – nem a valós női testalkatra reflektál. Ettől még nem semmi egy nő, mi több, igazi túlélő!
A linkre kattintva megnézhetsz egy videót Barbie baba metamorfózisáról: https://www.youtube.com/watch?v=Ef3qMZOtsI0&t=1315s
Forrás: Törilecke