Zsuzsanna
A héber Sosanna név liliomot jelent, ennek görög és latin változata Susanna, ebből lett a magyar kiejtésű Zsuzsanna.
Zsuzsanna az Ótestamentum szerint szép, erényes és vagyonos asszony volt. Nap mint nap délidőben férje gyümölcsöskertjében sétált. Itt látta meg őt két vén kecske, akiknek megtetszett a menyecske… Egyszer Zsuzsanna fürdéshez készülődött. Ez a képzőművészet egyik kedvelt témája: a vének kukkoltak, aztán amikor Zsuzsanna maga maradt, előbújtak, s megzsarolták, hogy ha nem lesz az övék, akkor megvádolják, hogy házasságtörésen érték egy ifjúval, ahogy azt a Rembrandt festmény is bemutatja. Mivel Zsuzsanna nem engedett a zsarolásnak, így is tettek. A törvény pedig bűnösnek találta házasságtörésben az asszonyt, így halálra is ítélték. Dániel próféta megállította a vesztőhelyre tartó menetet, és hamis tanúskodással vádolta a véneket. Dániel lehetőséget kapott, hogy bizonyítsa álláspontját. Először is elkülönítette egymástól a vádlókat, és egyenként hallgatta ki őket. Mindkettőjüktől megkérdezte, hogy milyen fa alatt látták együtt Zsuzsannát az ifjúval. Persze a két vén kecske mást vallott, így bebizonyosodott hamisságuk és Zsuzsanna ártatlansága. Ő megmenekült, de a két öreget kivégezték.
A kertjében fürdő Zsuzsannát a katolikusok a gyümölcsfák védőszentjeként tisztelték, Ezért gyakran ábrázolják almával is.
Zsuzsanna-játékok
A Zsuzsánna-játék az ótestamentumi történetet adja elő népi felfogásban. A történet megelevenítése német eredetű. Gyökerei a középkor világába nyúlnak vissza, mikor a diákok farsang idején fölidézték a történetet. Ebből alakult ki a dramatikus Zsuzsanna-játék latin, német, magyar, román nyelven való előadása a történelmi Magyarország területén. A bányászok körében voltak a legnépszerűbbek ezek a játékok. A nagyböjt idejénházról házra járva adták elő a gyerekek. Szerepelt az előadásban Zsuzsanna, a férje, a két öregember, valamint a „bíró”, a „hajdú” és a „község”, no meg Dániel.
Zsuzsanna, az időjárásjós
A néphagyomány szerint Zsuzsanna napján vége a hónak, zöldellni kezd a fű, s megszólalnak a pacsirták! Ha esetleg mégsem szólal meg a pacsirta, „befagyott a szája”, akkor a hideg idő még tovább tart. Azt is mondják, ha a pacsirta alacsonyan repül, tovább tart még a tél. Kedvező jelnek tekintették, ha csepereg az eresz, mert hitték, akkor jó termés lesz. Jó idő esetén nekifogtak széthordani a trágyát, és a szántó-vető munkák előkészületeit is megkezdték.
Zsuzsanna napi köszöntők, rigmusok
Sok Zsuzsanna napakat vigan elérhesd
Napjaidat számlálni ne légyen terhes.
Az ég harmatja szívedet újítja,
Áldások árja házod elborítja.
2. Te néked minden öröm hótig adassék,
A mellett semmi bánot ne barátkozzék.
Légyen éltednek virágja mind kinyílt,
Szíved ne szenvedjen semmi sebes nyílt.
3. Véglen az egek várát nyilván szemlélhesd,
Ott aztán az életet jobbal cserélhesd.
Az Úr a boldog életben részt adjon,
A szentek serge körébe fogadjon, fogadjon.
Az ének utáni tréfás vers a következő sorokkal zárul:
Agyon Isten nektek sok Zsuzsanna napot,
Eső ellen egy nagy bükkfa kalapot,
Hogy rajtatok ne maradjon a szegény állapot!
Források: