Az év legjobban várt kiállításán, a Szépművészeti Múzeumban: Munkácsy – Egy világsiker története. A festőzseni páratlanul gazdag életművét csodálhatta meg szemem, szívem, lelkem. A művész születésének 180. és halálának 125. évfordulója alkalmából rendezett életmű-kiállítás hat szekcióban, több mint száz – kevésbé ismert, ritkán vagy Magyarországon eddig sohasem látott – műalkotás, archív fotográfiák, dokumentumok és kultusztárgyak mentén tárta fel előttünk, az egykor a világ legjobban fizetett festőművészének életét, karrierjét és sikereit.
A tárlat szenzációjaként eddig Magyarországon még sohasem látott remekműveket is láthattunk, többek között a New York Historical Societyből kölcsönzött és a Pákh Imre magángyűjteményéből érkezett Pamlagon ülő nő című festményt. A csodálatos festménybirodalomban megtaláltam legkedvesebbjeimet is: Honfoglalás, Golgota, Krisztus Pilátus előtt, Ecce homo, A kis cukortolvaj, A köpülő asszony, Zálogház, Az ásító inas …
Csodálatos festménybirodalom…. különleges, kivételes, egyedi. De mi teszi azzá? Erre a kérdésre a festményeket fürkészve megkapjuk szavak nélkül a választ.
Sokszor elhangzott a festménybirodalomban:
Munkácsy Mihály kultusza minden más magyar képzőművészét felülmúlja; az irodalomban Petőfi Sándor, a zenében Liszt Ferenc állítható párhuzamba vele.
Munkácsy Mihály – Egy világsiker története című kiállítását minden magyarnak látnia kell!
Molnár Malvina



