Napi 30 perc rendszeres sétával nagyban hozzájárulhatunk egészségünk javításához, vagy annak szinten tartásához.
A séta csökkenti a stresszt, feltölt energiával, segít megelőzni a cukorbetegség kialakulását, az elhízást, javítja a vérkeringést, segíti az emésztést, a jobb alvást, erősíti az izmokat, csontokat, és még számtalan egészségügyi előnye van.
Fontos része az életünknek, ezért fontos arra is odafigyelnünk, hogy hogyan tesszük mindezt.
Gondosan válasszunk cipőt!
A méretazonos és puha talpú sportcipő fokozza a teljesítményt. Olyan cipőt válasszunk, melynek a talpa rugalmas, és megfelel a gyalogláshoz. Ne vegyünk túl nagy vagy túl szoros cipőt. Ha valakinek lúdtalpa van, vagy derék-, csípő-, térd- vagy lábfájása, először vizsgáltassa meg magát orvossal, és ha szükséges, a megfelelő talpbetéttel a cipőjében gyalogoljon.
Válasszunk kényelmes, pamut öltözéket!
A gyalogláshoz válasszunk kényelmes, könnyű mozgást biztosító, télen réteges, nyáron könnyű és világos színű ruhákat. Mindenképpen sportcipőben vagy futócipőben gyalogoljunk. Akiknek térd- vagy láb problémájuk van, vagy nem megfelelő a lábtartásuk, azoknak hasznos lehet a talpbetét használata. Gyaloglás során fokozódik az izzadás, ezért az izzadságot felszívó pamut ruhákat és az izzadságot elvezető technikai anyagokat célszerű választani.
Étkezés után várjunk legalább 2 órát!
A gyaloglást ne kezdjük se túl éhesen, se teli gyomorral. Nagyobb étkezés után várjunk legalább 2 órát. A gyaloglás után pedig 2 órán belül fogyasszunk komplex szénhidrátokat tartalmazó étkezést.
Különösen az egyenetlen talajon való gyaloglás fokozhatja a térd-, csípő- vagy derék problémákkal küszködő betegek panaszait. A rendellenes (kifelé vagy befelé dőlő stb.) lábállásúak az alsó végtagok biomechanikáját rendező, a terhet a térdeken, csípőn és derékon egyenlően elosztó, egyedileg készült talpbetétet használjanak.
A gyaloglás tempójának az időjárástól, talajtól és az egyén kondíciójától függő megfelelő megválasztása megvéd az esetleges ortopédiai sérülésektől.
Fontos a gyaloglás módja
Gyaloglás közben ügyeljünk a testtartásunkra! Húzzuk ki magunkat, ne dőljünk előre vagy hátra, tartsuk egyenesen a törzsünket, ezáltal testünk minden része egyenlő mértékben vesz részt a testgyakorlásban.
A karok is fontosak, mert gyaloglás közben fokozzák az intenzitást és kiegyensúlyozzák a lábak mozgását. A karok mozgásával 5-10 plusz kalóriát is elégethetünk.
Kézfejünket ne szorítsuk ökölbe, hogy jobb legyen a vér áramlása. Az egészséges gyalogláshoz elengedhetetlen, hogy a lábakat és karokat ellentétesen, határozott mozdulatokkal mozgassuk.
Forrás: TRT