Sokan azt hiszik, egyszercsak eljön a mesélés ideje, megérik rá a gyerek, pedig valójában mesét olvasni minden korban lehet – és érdemes is! Ha a baba már kiskortól hall mesét, később is sokkal nyitottabb lesz a mesélésre. Ezenkívül:
– megnyugtatja, feltölti,
– fejlődnek a nyelvi készségei,
– fejlődik a fantáziája,
– erősödik a szülő-gyermek kapcsolat.
Melyik korban hogyan olvassunk mesét és miért?
Újszülött
Az egész kicsi babák szívesen hallgatják a szüleik hangját, ezért a mindennapi beszélgetés mellett mesélhetsz is neki. Mivel a látása még nem éles, elsősorban a kontrasztos képeket szereti nézegetni a baba. Nézegessetek kontrasztos (fekete-fehér, fekete-piros stb.) képeket vagy ilyen mesekönyveket és mesélj róluk a saját szavaiddal!
3 hónapos
A 3 hónapos babának már jobb a látása és egyre jobban érdekli a világ, ezért szívesen nézegeti az egyszerű, babáknak való könyveket és szereti a ritmikus hangsorokat. Nézegessétek a babáknak való nyitogatós, pop-up-os mesekönyveket! Olvass neki mondókákat, verseket, énekelj dalocskákat!
6 hónapos
Ebben a korban már jól el tudja különíteni a baba a formákat és a memóriája is jól fejleszthető. Olvassatok egyszerű könyveket, ahol 1 kép van egy oldalon! Meséld el, mi van a képen és kérd, hogy mutasson rájuk! Ha megdicséred, hamar megtanulja, hogyan mutasson rá az egyes képekre, sőt megmutathatsz neki két egy-egy tárgyat ábrázoló képet, elmondhatod mi van rajta és utána kérheted, hogy mutasson rá valamelyikre: némi gyakorlás után egyre pontosabban mutat rá a helyes válaszra!
9 hónapos
Ebben a korban már nagyon érdeklik az érzelmek, egyre jobban olvas a gesztusokból, a mimikából és tanulja a hangsúlyok jelentését, ezért a mesélésbe is érdemes minél több ilyen elemet vinni. Játszd el a történeteket a hangoddal, a mimikáddal, mutasd meg az érzelmeket, ebből nagyon sokat tanul a baba és nagyon fogja élvezni majd.
1 éves
1 éves korban a kicsik a képeket már képesek a történethez társítani, de csak 1-2 mondat erejéig. Szép lassan haladjatok a történettel, nézzétek meg alaposan a képeket, engedd, hogy mutogassa a képeket, lapozgassa a könyvet! Nagyon szeretik az állatos könyveket, szívesen nézegetik a képeket és meghallgatják az egyszerűbb történeteket is.
18 hónapos
Ebben a korban a kicsik nagyon aktívak, mindennek a részesei szeretnének lenni, nem tudnak nyugodtan megülni a popójukon, ezért azt élvezik a legjobban, ha a mesélés aktív: ők is mutogathatnak, beleszólhatnak, utánozhatják az állatokat és ha bolondozol velük közben.
2 éves
A 2 éves gyerekek szívesen hallgatnak meg olyan történeteket, amik akár velük is megeshettek volna. Kitalálhatsz te is fejből meséket, amikben számára ismerős helyek vagy emberek szerepelnek, esténként pedig elmesélheted neki a napját.
3 éves
Ebben a korban már érdekesek a fantáziaelemeket tartalmazó mesék is. A fantázia 21 hónapos kortól kezd el fejlődni, de ekkor még gyakran félnek a gyerekek a fantázialényektől, 3 éves korban viszont már egy-egy lényt, egy-egy érzelemmel párosítanak össze, így csökken a félelem. Olvassatok sok magyar népmesét, tündérmesét és ti is kitalálhattok együtt közösen meséket, amihez a gyerekek mondják a szereplőket vagy találnak ki 1-1 fordulatot! Ez nem csak az esti mesénél lehet jó játék, hanem hosszabb utazásoknál vagy sorbanállásnál is jó időtöltés.
A meséken keresztül a gyermek a saját belső világát és érzelmeit is jobban megismeri.
Te pedig mesélés közben újra gyerek lehetsz és az is jó
Forrás: Kismamablog
Kép: Pixabay